Copernicus Academy CZ newsletter 05/2024 View online
Copernicus Academy CZ newsletter
Copernicus Academy CZ newsletter
Říjen 2024
copernicus-academy.cz

Nové číslo newsletteru Vám přináší novinky ze světa GIS a DPZ, nové akce v projektu Copernicus Academy CZ a možnosti jak si vylepšit znalosti a svůj životopis absolvováním online kurzů GIS či DPZ.

 

České uživatelské fórum Copernicus a Dálkový průzkum Země

Účastněte se nejvýznamnější události v oblasti DPZ v Česku. České uživatelské fórum Copernicus se koná 4. – 5. 11. 2024 v Praze. První den konference se můžete těšit na přednášky z oblasti dálkového průzkumu Země a programu Copernicus od zástupců státní sféry, univerzit i soukromých sektorů. Druhý den konference je pro vás připravený půldenní workshop organizovaný Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).

Více info a registrace zde.

Připojte se k 8. CASSINI Space Hackathonu a ovlivněte budoucnost kosmické obrany a bezpečnosti!

Pražský inovační institut pořádá od 22. do 24. listopadu 2024 českou část 8. CASSINI Hackathonu, která se zaměřuje na kosmické technologie pro obranu a bezpečnost. Účastníci budou vyvíjet řešení pro výzvy jako je geospatial intelligence, aplikace dronů pro bezpečnostní a obranné účely a orbitální bezpečnost. Akce je otevřena všem a nabízí odborné workshopy, mentoring a možnost soutěžit o ceny až do výše 9 000 € v evropském finále. Účastníci se mohou připojit osobně nebo virtuálně a budou mít k dispozici odborné poradenství v oblasti kosmických technologií a rozvoje podnikání.

Pro více informací navštivte webovou stránku CASSINI Hackathonu.

Sentinel-2C na oběžné dráze a Sentinel-1C připravena ke startu!

Dne 5. září byla úspěšně vypuštěna multispektrální družice Sentinel-2C a už v této chvíli máme k dispozici její první snímky! Více informací najdete na stránkách ESA.

Družice Sentinel-1C, vybavena radarem se syntetickou aperturou (SAR), právě dorazila do kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně a její start je naplánován na 3. prosince 2024 10:20 SELČ. Podrobnější informace najdete zde. Díky ní opět získáme 6-denní časové rozlišení SAR dat, které chybělo od ztráty družice Sentinel-1B na konci roku 2021.

''Unboxing'' of Copernicus Sentinel-1C in Kourou

"Unboxing'' družice Copernicus Sentinel-1C v Kourou
Zdroj: Defence Industry and Space, Evropská komise. ESA/CNES/ARIANE/COM.

Online kurz úvodu do strojového učení pro DPZ

Kurz s názvem “Introduction to Machine Learning for Earth Observation” je nyní k dispozici ZDARMA na EO College! Naučte se, jak strojové učení mění analýzu satelitních dat, od klasifikace snímků po detekci změn, s využitím nástrojů jako TensorFlow a Python. Tento praktický kurz plný tutoriálů a cvičení je ideální pro každého, kdo chce zlepšit své dovednosti v oblasti DPZ.

Kurz je časově neomezený. Podrobné informace a registraci najdete zde.

Zdroj: LinkedIn EO College

Nový SAR webinář: Úvod do SAR dat a jejich aplikací

Připojte se k ARSET webináři od 6. listopadu 2024 na úvodní kurz o SAR, který představí pokročilé metody interferometrického SAR (InSAR). Budou se probírat charakteristiky proběhlých, současných a připravovaných družicových SAR misí a nad jejich daty vytvořených aplikací. Zjistíte také, kde najít volně dostupná SAR data a jaké nástroje a software lze využít pro jejich analýzu. 

Zaregistrujte se zde.

Online kurz "Cubes and Clouds": efektivní zpracování satelitních dat pomocí cloudových technologií

Zajímalo vás někdy, jak efektivně zpracovat big data v DPZ? Kurz “Cubes and Clouds” vás seznámí, jak cloud computing a datové kostky zjednodušují přístup, analýzu a využití dat z dálkového průzkumu Země, abyste mohli řešit výzvy, jako je monitorování klimatu a ochrana půdy. 

Podrobné informace a registraci najdete zde.

Možnosti stáže pro magisterské studenty v ESA

ESA nabízí studentům v posledním nebo předposledním roce magisterského studia technických i přírodovědných oborů studijní stáže v délce od tří do šesti měsíců. Stážisté získají neocenitelnou praxi v mezinárodním a přátelském prostředí ESA, s příležitostmi získat znalosti v oblastech od strojírenství po právní a komunikační obory, samozřejmě včetně DPZ. Lze získat měsíční stipendium až do výše i 800 €.

Přihlašování a více informací se dozvíte zde.

Online workshop WEkEO for Forest Monitoring 2024

Platforma WEkEO nabízí rozsáhlé datové sady pro monitoring lesů a využití půdy. Připojte se k nadcházejícímu dvoudennímu workshopu 16-18. října 2024 a naučte se, jak tyto nástroje využít v reálných aplikacích – od sledování odlesňování až po změny složení atmosféry a využití půdy v čase. V praktické části budete zpracovávat data pomocí Jupyter Notebooků, QGISu a R Studia.

Nezmeškejte tuto příležitost prohloubit své znalosti o lesních ekosystémech a využití dat z DPZ!

Více informací a registraci najdete zde.

Zdroj: Twitter WEKEO_dias

Tisková konference na téma GEOAI a precizního zemědělství

Zveme vás na tiskovou konferenci, která se uskuteční dne 23. října 2024 na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze. Tématem bude představení nových technologií GEOAI a precizního zemědělství, které mění způsob, jakým vnímáme prostorová data a jejich využití v moderních aplikacích. Nepropásněte tuto jedinečnou příležitost dozvědět se více o inovativních přístupech z oblasti umělé inteligence a geoinformatiky!

Program a další podrobné informace se dozvíte v příložené pozvánce.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru!

Pokud vás novinky v tomto newsletteru zaujaly a chcete se dozvědět o podobných příležitostech a akcích v budoucnu, neváhejte se přihlásit k odběru newsletteru.

Přihlášení se k odběru můžete pod tímto odkazem.

Newsletter najdete vždy také na LinkedIn výzkumné skupiny EO4Landscape a na facebookové stránce Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie. Nezapomeňte nás tedy sledovat i na těchto sociálních sítích.

Přihlásit se k odberu novinek

Newsletter Vám připravili:
Mgr. Daniel Paluba, doc. RNDr. Přemysl Štych, Ph.D. a RNDr. Josef Laštovička

facebook  linkedin  instagram